Endelig foreligger den lenge varslede boka fra professor Svein H. Gullbekk og magasinforvalter for Myntkabinettet, Anette Sættem:
NORSKE MYNTFUNN 1050–1319 PENGER, KOMMUNIKASJON OG FROMHETSKULTUR
Dreyers forlag Oslo, 2019
Innbundet, 566 sider
SBN: 978-82-8265-171-4
Forlaget har opplyser at boka selges for kr. 393. En god mulighet for mange vil være å bestille den på forlagets nettside https://www.dreyersforlag.no/norske-myntfunn-10501319.5890040-481844.html
Der kan man få boken til nevnte pris – og kostnadsfritt tilsendt. Siden boken veier rundt halvannen kilo, hjelper det veldig å slippe portoen.
Fra forlagets presentasjon gjengis:
I Norge er det funnet 24 346 mynter fra perioden ca. 1050–1319. Myntfunnene utgjør utgangspunktet for mye av vår kunnskap om mynt, penger og økonomiske forhold i Norge i denne formative perioden i norsk middelalderhistorie, ofte referert til som Norges Storhetstid. Denne boken inneholder et corpus over alle kjente norske myntfunn fra perioden. Dette er et innsamlingsarbeid som ble påbegynt gjennom systematiske registreringer av Laurentius B. Stenersen i 1877, den gang leder for Universitetets Myntkabinett. Dette er første gang funnene blir presentert samlet.
Myntfunnene fra skatter, kirkegulv, gravgods, stolpehull i stavkirker, borganlegg og kongsgårder, byer og markedsplasser er funnet av arkeologer, metallsøkere og andre. Sammen med historiske og arkeologiske kilder danner myntene utgangspunkt for diskusjoner av myntbruk og myntenes utbredelse og betydning i middelaldersamfunnet. Hvor monetarisert var Norge i middelalderen? Var penger en forutsetning for byutvikling og kirkeorganisasjon – eller var kirken og byen drivkrefter for myntbruk? Hva var forholdet mellom norsk og utenlandsk valuta i omløp? Hvor var arenaene for myntbruk? Eksisterte det en ressurskrise i det 12. århundre?
Boken er ledsaget av kart som viser utbredelsen av myntfunn nasjonalt, fylkesvis og lokalt.
Norsk Numismatisk Tidsskrift vil komme tilbake med en bredere omtale av boken.
Praktverk fra Gullbekk og Sættem
Følg og lik! =)
- Referat fra medlemsmøte 29. januar 2019 (nr. 939)
- Referat fra medlemsmøte 26. februar 2019 (nr. 940)